Yeşil ışık lazer tedavisinde sık sorulan sorular

Lazerle Prostat Büyümesi Tedavisi (Yeşil Işık) Lazer Tedavisi Hakkında

Lazerle Prostat Büyümesi Tedavisi (Yeşil Işık) işlemi kaç kez yapıldı?

Dünyada Lazerle Prostat Büyümesi Tedavisi (Yeşil Işık) lazer sistemi kullanılarak 375.000'den fazla sayıda tedavi işlemi yapılmıştır.

İyi Huylu Prostat Büyümesi Çözümleri

Lazerle Prostat Büyümesi Tedavisi (Yeşil Işık) Lazer Tedavisi işlemi nasıl yapılır?

İdrar yoluna sistoskop aracılığıyla küçük bir tel yerleştirilir. Bu tel, büyümüş olan prostat dokusunu yok eden lazer enerjisini taşır. Doğal idrar akışı hemen eski durumuna döner ve idrar yolu belirtileri hastaların çoğunluğunda hızlı bir şekilde kaybolur.

Bu işlem nerede yapılır?

Bu işlem, bir hastane ayakta tedavi merkezinde veya cerrahi olanakların bulunduğu bir muayenehanede yapılabilir. Genelde gece sağlık tesisinde kalmak gerekmez. Ancak bazı durumlarda, hasta çok uzun mesafeli bir yolculuk yaparsa, diğer tıbbi sorunları varsa veya zayıf düşmüşse, hastadan gece kalması istenebilir.

İyi Huylu Prostat Büyümesi (BPH) sorununuzdan kurtulabilirsiniz

Geceyi hastanede geçirmek zorunda mıyım?

Hastaların çoğu, işlem yapıldıktan birkaç saat sonra eve gidebilir. Bazen doktorlar hastadan, özellikle işlem günün geç saatlerinde yapıldıysa veya hasta hastaneye gelmek için uzun bir yoldan gelmişse, geceyi hastanede geçirmesini ve eve ertesi sabah dönmesini isteyebilir.

Lazerle Prostat Büyümesi Tedavisi (Yeşil Işık) İşlemi Sırasında ve Sonrasında

Bu işlem sırasında rahatsızlık duyacak mıyım?

Doktorunuz, işlem sırasında ve sonrasında rahat olmanızı sağlamak için anesteziye veya ilaç almanıza gerek olup olmadığını sizinle konuşacaktır.

Sonda takılması gerekecek mi?

Birçok hasta, işlemden sonra sonda kullanmaya gerek duymaz. Gerekli olursa da, genellikle 24 saatten daha kısa bir süre içinde çıkarılır. Ancak, mesane işlevlerinde sorun olan veya idrar yolundaki belirtilerin şiddetli olması nedeniyle uzun süre sonda kullanması gereken hastaların, daha uzun bir süre sonda kullanması gerekebilir.

Bu işlem sonrasında rahatsızlık duyacak mıyım?

Hastaların çoğu, bir hafta veya daha uzun süreli hafif yanma gibi hafif bir rahatsızlık hissedebilir. Bu rahatsızlık, hafif ağrı kesici ve enfeksiyon giderici ilaçlarla giderilebilir.

Bu işlemden sonra cinsel işlevlerimde bozulma veya geriye boşalma gibi sorunlarım olacak mı?

Hastalarda %1'den daha az bir oranda cinsel işlev bozukluğu görülmektedir. 8 Ancak, hastaların %36'ünde bu işlemden sonra geriye boşalma görülmektedir. 12

İyi Huylu Prostat Büyümesi Çözümleri

Sonuçları ne zaman görmeye başlarım?

İşlemden 24 saat sonra hastaların çoğundaki belirtiler yok olur ve idrar akışında önemli oranda bir iyileşme görülür.5, 10

Normal işlerime ne zaman geri dönebilirim?

Hastaların çoğunluğu, normal işlerine birkaç gün içinde geri dönebilmektedir. 3, 11 Yorucu işlere iki hafta içinde başlanabilir. 11Üroloğunuz sizinle bunu ve özel durumunuzu muayeneniz sırasında konuşacaktır.

Riskler ve Sorunlar

Lazer işlemleri, herkes için tavsiye edilmez. Herhangi bir tedavi yaptırmadan önce sağlayacağı yararları ve riskleri doktorunuzla konuşmalısınız.

Her tıbbi tedavinin yan etkisi olabilir. Aynı durum, Lazerle Prostat Büyümesi Tedavisi (Yeşil Işık) Lazer Tedavisi için de geçerlidir. Lazerle Prostat Büyümesi Tedavisi (Yeşil Işık) işlemi sonucunda en sık görülen yan etkiler şunlardır:

  • Hematuri — İdrarda kan
  • Mesane kasılması veya idrar sıkıştırması — Mesanede şiddetli ağrı veya acil olarak idrar yapma isteği
  • İdrar yolunda tahriş — İdrara sık çıkma, yanma hissi
  • Geriye boşalma

Aşağıdaki durumlarda hemen doktorunuza danışınız:

  • İdrarınızda fazla miktarlarda kan olduğunu (bir kaşık veya daha fazla) görürseniz
  • Rengi parlak kırmızı olan kan görürseniz
  • Ateşiniz 37,7° C dereceyi geçerse
  • Üşüme ve titreme varsa

Aynı zamanda bir sonda yerleştirildiyse, aşağıdaki durumlarda hemen doktorunuzla görüşünüz:

  • İdrar boşaltma kesenize idrar dolmuyorsa
  • Sondanın çevresinde sızıntı varsa

Genel Sorular

Daha önce prostat büyümesi tedavisi veya ameliyatı geçirmiş olsam da Lazerle Prostat Büyümesi Tedavisi (Yeşil Işık) Lazer tedavisini olabilir miyim?

Evet, daha önce tedavi olmuş olan birçok hasta, Lazerle Prostat Büyümesi Tedavisi (Yeşil Işık) ile başarılı bir şekilde tedavi edilmiştir.

Prostat Büyümesi Sorunu Olan Bir Kişi

Doktorum bana İdrar Yolundan Prostat Alınması (TURP) ameliyatını salık verdi. Yine de Lazerle Prostat Büyümesi Tedavisi (Yeşil Işık) tedavisi olabilir miyim?

Genellikle İdrar Yolundan Prostat Alınması (TURP) ameliyatına uygun olan hastalar, Lazerle Prostat Büyümesi Tedavisi (Yeşil Işık) tedavisini de görebilir; ancak bunu özel durumunuza ve almak istediğiniz sonuçlara göre siz ve doktorunuz birlikte belirlemelisiniz.

Lazerle Prostat Büyümesi Tedavisi (Yeşil Işık) tedavisinden sonra da prostat ilaçlarımı almam gerekecek mi?

Doktorunuz, size bu ilaçları ne zaman bırakmanız gerektiğini söyleyecektir.

Lazerle Prostat Büyümesi Tedavisi (Yeşil Işık) tedavisine uygun olduğumu nasıl anlayabilirim?

Bu tedaviye uygun olduğunuzu yalnızca üroloğunuz, klinik kararının yanı sıra geçmişinize ve fiziksel muayenenize dayanarak belirleyebilir.


2. Karataş OF, Taşçı A, Tuğcu V. Erectile functions in BPH patients after photoselective vaporisation of the prostate laser surgery. (Lazerli prostat ameliyatının ışınseçerli buharlaştırması sonrasında İyi Huylu Prostat Büyümesi (BPH) olan hastaların sertleşme işlevleri.) Eur Urol 2006;5(2 suppl.):272 abstract 997. EAU Meeting, Apr 5-8,2006 Paris, France.

3. Malek RS, Kuntzman RS, Barrett DM. High power potassium-titanyl-phosphate laser vaporization prostatectomy. (Yüksek güçlü potasyum titanil fosfat lazerli buharlaştırma ile prostat alınması.) J Urol. 2000 Jun;163(6):1730-3.

4. Malek RS, Kuntzman RS, Barrett DM. Photoselective potassium-titanyl-phosphate laser vaporization of the benign obstructive prostate: observations on long-term outcomes. (İyi huylu engelleyici prostatın ışınseçerli potasyum titanil fosfat lazerle buharlaştırılması: uzun süreli sonuç değerlendirmeleri.) J Urol. 2005 Oct;174(4 Pt 1):1344-8.

5. Malek RS, Barrett DM, Kuntzman RS. High-power potassium-titanyl-phosphate (KTP/532) laser vaporization prostatectomy: (Yüksek güçlü potasyum titanil fosfat (KTP/532) lazerle prostat buharlaştırılması.) 24 hours later. (24 saat sonra.) Urology. 1998 Feb;51(2):254-6.

8. Yakupoğlu YK, Dönmezer S, Mestci B, Sağlam R, Şimşek US. Successful treatment of BPH over 100 ml with KTP laser. (100 ml'den fazla olan prostatlardaki BPH'nin KTP lazerle başarılı tedavisi.) J Urol 2006 May;175(4 suppl.):463 abstract 1522.

9. American Medical Systems tarafından toplanmış olan Lazerle Prostat Büyümesi Tedavisi (Yeşil Işık) Kaynakçası, güncelleme tarihi: 8/11/06.

10. Sarıca K, Alkan E, Lüleci H, Taşçı AI. Photoselective vaporization of the enlarged prostate with KTP laser: (Prostat büyümesinin KTP lazerle ışınseçerli buharlaştırılması:) long-term results in 240 patients. (240 hastada uzun süreli sonuçlar.) J Endourol. 2005 Dec;19(10):1199-202.

11. Mueller EJ. A series of 60 Lazerle Prostat Büyümesi Tedavisi (Yeşil Işık) photoselective vaporization of the prostate (PVP) patients with results equal to standard TURP with much decreased morbidity and much quicker return to full normal unrestricted activity. (Sonuçları standart TURP tedavisiyle aynı, ancak çok daha düşük ölüm oranı olan ve normal sınırsız günlük yaşama çok daha hızlı şekilde döndüren, prostatın ışınseçerli buharlaştırılması (PVP) Lazerle Prostat Büyümesi Tedavisi (Yeşil Işık) işlemi uygulanmış olan 60 hasta.) 52nd Annual James C Kimbrough Urological Seminar. Jan-16-Jan 21, 2005 Honolulu, Hawaii abstract 41.

12. Choi B, Tabatabaei S, Bachmann A, Collins E, de la Rosette J, Sancha FG, Muir G, Reich O, Woo H. Lazerle Prostat Büyümesi Tedavisi (Yeşil Işık) HPS 120-w laser for benign prostate hyperplasia: (İyi huylu prostat büyümesi için 120 vatlık Lazerle Prostat Büyümesi Tedavisi (Yeşil Işık) HPS:) comparative complications and technical recommendations. (karşılaştırmalı sorunlar ve teknik öneriler.) E J Urol 2008 April; 7(suppl.); 384-392

Etiketler: prostat büyümesini engellemek, prostat büyümesi Lazerle Prostat Büyümesi Tedavisi, prostat büyümesi genç, prostat büyümesi kaç gram, prostat büyümesine iyi gelen, prostat büyümesine iyi gelen ilaçlar, prostat büyümesi hastalığı