İdrar kaçırma nedenleri nelerdir?

İdrar kaçırma erkeklerde ve kadınlarda farklı şekillerde ortaya çıkabildiği gibi aynı özellikleri de gösterebilir.  İdrar kaçırma nedeni stres, başka bir hastalık, aşırı kilo yada yaşın ilerlemesi gibi nedenler olabilir. Yaşlı kişilerde idrar kaçırma sık sık görülen bir durumdur.

 

Taş , iltihap gibi sebeplerle tahriş olmuş idrar kesesinin zedelenmesi durumunda da idrar kaçırma durumları görülebilir. Hamilelik, kronik öksürük, menopoz gibi sebepler de idrar kaçırmaya sebep olabilir.

 

Aşırı kilolu kişilerde ve hamilelik sonrası karın bölgesinde oluşan iç basıncın idrar torbasına basınç uygulayarak kesenin aşağı doğru sarkması durumunda idrar kaçırma meydana gelir.  Fakat kilo vermek, idrar yollarını kasma gibi egzersizler yapılması da bu duruma yardımcı olacak yollardır.

Etiketler: idrar kaçırma ameliyatını kim yapar, idrar kaçırma belirtileri, idrar kaçırma bölümü, idrar kaçırma cihazı, cinsellikte idrar kaçırma, idrar kaçırma çeşitleri, idrar kaçırma çözümleri, idrar kaçırmaya çare, idrar kaçırma doktoru