İdrar kaçırma çeşitleri nelerdir?

-          Sıkışma Sonucu İdrar Kaçırma :

 

Yoğun ve güçlü bir şekilde idrara çıkma ihtiyacına rağmen tuvalete yetişemeden idrarın kendiliğinden salınımı şeklindedir

 

-          Total İdrar Kaçırma:

 

Hastanın sürekli olarak iç çamaşırının ıslandığını belirttiği halde idrar kaçırdığını fark edememesi durumudur.

 

-          Taşma İdrar Kaçırma:

 

İdrarın kapasitenin üzerinde mesaneyi doldurması durumunda hastanın tuvalete gitme ihtiyacı hissetmeden damlalar halinde idrar kaçırması durumudur. Hasta ayrıca mesaneyi hiçbir şekilde tamamen boşaltamadığı şeklinde bir hisse de kapılır.

 

-          Stres İdrar Kaçırma:

 

En çok kadınlarda görülen bir semptomdur. Hasta genellikle egzersiz yapmak gibi aktivitelerde bulunurken veya da hapşırmak gibi hareketlerde idrar kaçırır.

 

-          Karışık Tip İdrar Kaçırma:

 

İki çeşit idrar kaçırma durumunun aynı anda ortaya çıktığı durumlarda görülür. Sıkışma ve stres idrar kaçırma yollarının aynı anda etkide bulunmasıyla kendisini gösterir. Örneğin, hasta hem öksürürken hem de aniden  sıkışarak idrar kaçırabilir.

 

-          Fonksiyonel İdrar Kaçırma:

 

Parkinson, Alzheimer gibi hastalıklara sahip olan kişilerde, bulgular normal çıkmasına rağmen görülen idrar kaçırma türüdür.

Etiketler: idrar kaçırma hangi doktora gidilmeli, idrar kaçırma hangi doktor bakar, idrar kaçırma fobisi, idrar kaçırma forum, idrar kaçırma ameliyatı fiyatları, lazerle idrar kaçırma tedavisi fiyatı, farketmeden idrar kaçırma